پوست حساس پوستی است که معمولا در برابر عوامل خارجی ( چون باد سرد، گرمای شدید، خشکی محیط ( ناشی از سیستمهای تهویه) ، مواد آلرژی زا، مواد شیمییایی یا پاک کننده ها، مواد آرایشی غیر استاندارد و استفاده ناصحیح از اسکراب ها) یا عوامل تاثیر گذار داخلی ( از قبیل پیری ، تعییرات هورمونی، سوء تغذیه و غیره) بیش از حد و بطرز مبالغه آمیز واکنش نشان می دهد. معمولا پوست حساس، بسیار ظریف و آسیب پذیر بوده و اغلب دچار سوزش، خارش، اگزما و مشکلاتی از این قبیل می شود. اغلب این ناراحتیها نتیجۀ از دست دادن بیش از حد آب توسط این نوع پوستها، در مقایسه با دیگر انواع پوستها می باشد.
در پوستهای حساس پیدایش زود هنگام چین و چروکها رایج تر است. علی رغم اینکه پوست حساس بیشتر در ناحیه صورت دیده می شود ولی در ناحیه گردن و سایر بخشهای بدن چون پاها و پوست سر نیز می تواند مشاهده شود. لازم است بدانیم که پوست حساس در هر سنی می تواند ظاهر شود. ولی اغلب افراد ممکن است پس از یک دوره درمان جوشهای شدید، متوجه حساس بودن پوستشان شوند.

درمانهای رایج برای پوست های حساس ماسک های خانگی: ۱٫ کمی ماست را در دستان مرطوبتان ریخته و روی پوست ناحیه گردن و گلو بمالید. بگذارید ۱۰ دقیقه بماند و سپس با اسفنج مرطوب به آب ولرم ( نه سرد و نه گرم) آنرا از روی پوستتان پاک کنید.
۲٫ عدد موز را پوست کنده و در دستگاه هم زن بیاندازید. سه قاشق مربا خوری عسل و ¼ فنجان شیر سرد به آن اضافه کنید. مخلوط را هم زده و به صورت و گردنتان بمالید. پس از ده دقیقه با آب سرد شسته و با یک حوله یکبار مصرف بقایای ماسک را به آرامی از روی پوستتان تمیز کنید.

چند توصیه مهم: از آنجائیکه پوستهای حساس نیاز به مراقبت ویژه دارند، توصیه می شود راهکارهای زیر را برای داشتن پوستی هر چه شادابتر و سالمتر در نظر داشته باشید. 

– مصرف مواد غذایی تند و ادویه دار را کاهش دهید یا بطور کامل از آنها بپرهیزید.
– پوست خود را از تغییرات شدید دما ( به هنگام ورود به حمام بخار یا سونا و غیره ) بدور نگاه دارید. زیراکه غشاء میانی پوست بطور ناخواسته در برابر این تغییرات شدید عکس العمل نشان می دهد ( موییرگها دراثر تغییر دما پاره شده و باعث قرمزی گونه ها می شوند).
– از پوستتان در برابر نور آفتاب محافظت کنید.
– در هنگام استفاده از محصولات آرایشی ضد سالخوردگی (پیری) مراقب باشید. چراکه این محصولات، در صورت افراط در استفاده ممکن است باعث آزار پوست و ایجاد حساسیت در لایه های حساس آن شوند.
– پوستتان را با صابونهای ملایم و فاقد مواد شوینده تمیز کنید، زیرا صابونهای قوی تر لایه لیپید (لایه محافظ پوست ) را از بین برده و پوستتان را آسیب پذیر می کنند.
– سعی کنید از محصولات آرایشی بدون مواد شیمیایی و مواد نگهدارنده، بدون عطر و الکل استفاده کنید.
– با پوستتان مهربان باشید ، آنرا نمالید و خراش ندهید.
– داشتن ر‍ژیم غذایی متنوعی که شامل تمام مواد ضروری بدن بخصوص اسیدهای چرب ، ویتامینها و آنتی اکسیدانها ( مانند توت فرنگی، بروکلی) باشد و مصرف آب به اندازه مورد نیاز بدن، به سلامت پوست کمک فراوان خواهد کرد.