موی معمولی: بهترین نوع مو است و هنگام لمس کردن نرم و انعطاف پذیر است. در اغلب اوقات براق و درخشنده بوده و حالت مات و کدر ندارد. مو معمولی نه چرب است نه خشک و اغلب اوقات با حفظ حالت خود زیبا و سالم به نظرمی رسد. روی مو شوره و در پوست سر قرمزی و خارش وجود ندارد و به آسانی شانه می شود. برای نگهداری این نوع مو بهتر است از شامپوهای مناسب برای موهای معمولی استفاده شود و به صورت یک روز در میان شستشوی مو صورت پذیرد.
موهای چرب: موی چرب در ظاهر براق به نظر می رسد اما پس از مدتی به علت وجود چربی زیاد رسوبات چربی بر روی مو جمع می شود و ظاهر مات و کدری به موها می دهد. در بعضی موارد هنگام شانه زدن شوره های چرب بر روی مو دیده می شود و چربی ممکن است حتی باعث بروز خارش پوست نیز بشود. در این نوع مو به علت وجود چربی موها حالت نمی گیرد و حجم مو کم می شود بیشتر افرادی که موی چرب دارند معتقدند که پس از شامپو کردن موها به سرعت کمتر از ۱۲ ساعت بعد از شستشو چرب می شود. برای نگهداری از موی چرب بهتر است از شامپوهای مخصوص موی چرب استفاده شود و برای افزایش تاثیر پاک کنندگی شامپو باید به مدت ۱ تا ۳ دقیقه کف ماندگار ایجاد کرده و سپس با آب ولرم درجه سانتیگراد آبکشی نمود.
موی خشک: موی خشک کدر به نظر میرسد و هنگام لمس کردن خشک و خشن است این نوع مو به سختی شانه می شود و در معرض گره خوردن و یا موخوره می باشد. موی خشک ظاهر شفاف و خوش حالتی ندارد و در اغلب موارد دارای فر ریز (وز) می باشد. برای این نوع از موها نیز شامپو و نرم کننده مخصوص موهای خشک توصیه می شود تعداد دفعات شستشو به حداقل کاهش یابد و اکیداً از شستشو با آب داغ پرهیز شود ضمنا از حجم مناسب شامپو در هنگام شستشو استفاده شود. استفاده از شامپو های کرمی و یا روغنها و کرمهای تقویت کننده مو برای موهای خشک توصیه می شود.
 موی آسیب دیده: بیشتر موهایی که تحت اعمال شیمیایی و فیزیکی قرار می گیرند دچار صدماتی می شوند از آنها به عنوان موی آسیب دیده نام برده می شود.
 از عوامل آسیب رسان به مو می توان از موارد زیر نام برد:
رنگ کردن مکرر مو (توصیه می شود حداقل ۴ هفته فاصله بین هر بار رنگ کردن مو وجود داشته باشد)
فرکردن موها
دکلره کردن موها ، مش و هایلایت
سشوار کردن مو با حرارت بالا
برس زدن بیش از حد مو به خصوص با شانه های پلاستیکی
• قرارگرفتن در معرض اشعه آفتاب در زمان طولانی
• دستکاری کردن مو توسط خود فرد جهت شناسایی و شناخت نوع موهای خود، به حمام رفته و به خوبی موهای خود را شستشو دهید. موهای خود را در یک حوله بپیچید و با فشار آهسته دست روی حوله موها را خشک کنید. موها و کف سر را به هیچوجه ماساژ ندهید. پس از چهل و هشت ساعت قسمتی از موهای فرق سر را کنار زده و با نوک انگشت بر روی پوست سربکشید. بعد انگشت را دقیقاً بررسی کنید. 


۱- موهای چرب: اگر نوک انگشت کاملاً چرب و براق شده باشد در اینصورت پوست سر شما چرب است و شما باید از شامپوها یی که برای موهای چرب در بازار و داروخانه ها موجود است استفاده کنید.
۲- موهای خشک: در حالت دوم انگشت نه تنها چرب و براق نمیشود بلکه زبری در زیر انگشت حس میشود که در اینصورت مو خشک به حساب می آید. اگر دارای موهای خشک هستید از شامپوهایی که برای موهای خشک ساخته شده اند استفاده کنید.
۳- موهای نرمال و طبیعی: در حالت دیگر در پوست انگشتان چیزی حس نمی کنید. در این حالت موها نرمال و طبیعی هستند. در صورتی که دارای چنین مویی هستید میتوانید از شامپوهای معمولی استفاده کنید.
استفاده از شامپو بر اساس جنس مو امری مهم بشمار میآید با آموخته هایتان میتوانید نوع شامپو را برای پوست سر و مویتان انتخاب کنید. بر روی اکثرشامپوها ذکر شده است: برای موهای چرب، خشک و یا معمولی.

به طور کلیدی می توان ویژگی های موها را به صورت زیر خلاصه کرد:

ویژگیهای موی معمولی:
۱- براق و درخشنده هستند و حالت مات یا کدر را ندارند.
۲- اگر با دست لمس کنید، حالت نرم و انعطاف پذیر دارند.
۳- موها دارای کمی چربی هستند.
۴- هنگام برس زدن موها درهم گیرنمیکنند.
۵- اگر یک دسته مو را بلند کنیم، فوراً سر جای خود نمی افتد و حالت شل ندارد، بلکه به آهستگی به جای خود برمیگردد.

ویژگیهای موی چرب:
۱- موها تا چند ساعت بعد از شستسو وضعیت عادی دارند ولی بعد از مدتی موها به هم میچسبد. این فاصله زمانی بستگی به شدت چربی پوست دارد.
۲ – به خاطر آغشته بودن موها به چربی، اگر موها را بلند کنیم به سرعت سرجای خود می افتند.
۳- موها به خوبی شانه نمیشوند .
۴- خارش سر معمولاً وجود دارد.
۵- در موارد شدید پوست سر قرمز میشود و دچار جوشهای خارش دار همراه با پوسته های چرب و اغلب زرد رنگ میشود. برای درمان موهای چرب من فقط شستسوی بیشتر موها، و همچنین استفاده از شامپوهای مخصوص موهای چرب پیشنهاد کنم و در موارد بیشتر فرد باید به پزشک مراجعه کند.

ویژگی های موی خشک:
۱- موهای خشک حالت مات و بدون درخشندگی را دارند.
۲- در لمس حالت زبر و غیر قابل انعطاف دارند.
۳- هنگام برس زدن خوب حالت نمی گیرد و به صورت وز وز و سیخ در می آید.
۴- در صورتی که موها بلند باشد داخل هم گیر می کند، و به راحتی نمی توان آن ها را برس زد.
۵- اگر موها را از نظر استحکام آزمایش کنیم، حالت شکننده دارند و با کشش اندکی می شکند. برای درمان موهای خشک، از شامپوهای ملایم مثل شامپو بچه و پس از شامپو زدن، از نرم کننده مو استفاده کنید. از لوسیون های نرم کننده مو، و از روغن های گیاهی برای نرم کردن موها استفاده کنید.

ویژگی های موی مختلط:
۱- این نوع مو دارای هر دو حالت چرب و خشک است، و بیشتر در خانم هایی که موهای بلند دارند دیده می شود. 
۲- این افراد در واقع دارای پوست سر چرب هستند.
۳- در این افراد قسمتی از موها، که نزدیک پوست سر قرار دارد چرب می باشد، اما به تدریج که به انتهای مو نزدیک می شویم موها خشک و خشک تر می شود به طوری که بعضی اوقات دچار موخوره، یعنی چند شاخه شدن نوک موها نیز می شود. روش برخورد با موهای مختلط، نیاز به دقت و آگاهی زیاد دارد. چون چربی در پوست سر ایجاب می کند که دفعات شست و شو زیادتر شود و از سوی دیگر خشکی انتهای موها با شست و شو ی مکرر ضرر دارد. برای شستشوی پوست سر و موهای نزدیک آن از یک شامپوی مخصوص موهای چرب و یا ضد شوره استفاده کنید و اجازه دهید، کف آن چند دقیقه ای باقی بماند و سعی کنید که، قسمت های انتهایی موها کمتر شسته شود. بعد از شامپو زدن مقداری نرم کننده مو به کف دست می ریزیم، و آن را روی قسمت های خشک موها می مالیم و پس از چند دقیقه موها را آبکشی می کنیم.