موها دائماً رشد می کنند و تجدید میشوند و ریزش دارند. روزانه هر تار مو ۳۵/۰ میلی متر رشد مینماید (هر سه روز تقریباً یک میلی متر و ماهیانه یک سانتی متر). در کف سر در حدود 100 هزار فولیکول مو وجود دارد. با رشد بدن و افزایش سن تعداد فولیکولهای مو کاهش می یابد. فولیکول مو از طریق جریان خون، اکسیژن، ویتامین ها، مواد معدنی و مغذی دریافت مینماید. مو از ریشه (پیاز مو) و ساقه مو که زنده نمی باشد تشکیل یافته است.


عوامل آسیب رساننده به موها:
ضربه در اثر عوامل مکانیکی (کشیده شدن مو در اثر بستن موها- برس زدن و شانه کردن در حمام) عوامل حرارتی (سشوار خیلی داغ- اتو کردن مو) عوامل شیمیایی (رنگ کردن موها و فر زدن دائمی مو) و همچنین عوامل محیطی مانند: تماس با نور خورشید- آلودگی های هوا- باد- آب دریا و شنا که بر روی ساقه مو اثر گذاشته و باعث خشکی- شکنندگی و موخوره میشوند. این باور که کوتاه کردن موها باعث سریعتر شدن رشد موها و یا ضخیم شدن آنها بشود حقیقت ندارد چون مو مخروطی شکل بوده لذا بعد از تراشیدن احساس ضخیم شدن موها میشود ولی وقتی موها بلندتر شدند این احساس وجود ندارد. روزانه میتوان ۳-۲ مرتبه از برس مو یا شانه استفاده کرد ولی در حمام موقعی که موها خیس هستند نبایستی شانه یا برس به موها زد چون باعث کنده شدن موها میشوند. موها با ملایمت شستشو شوند. موهای خیس شکننده می باشند. با آب ولرم موها شستشو شود و بعد کف شامپو با نوک انگشتان به کف سر ماساژ داده شود. بهتر است پس از خیس کردن کف سر و موها شامپو در کف دست کمی رقیق و سپس استفاده گردد پس از شستشو با ملایمت با کف دست بر روی حوله بزنید تا موها خشک شوند. محصولات مواظبت از مو نمیتوانند باعث ترمیم موها بشوند چون ساقه مو زنده نیست که ترمیم گردد ولی با کمک به ساقه مو باعث براق شدن- نرم شدن و کنترل موها میشوند.

 شامپوها Hair Shampoo:

جهت شستشوی موها
- برداشتن چربی (سبوم) کثیفی
- عرق
- پوسته های کف سر و گرد و غبار محیط از روی موها استفاده میشوند و بایستی به موها استحکام و درخشندگی و طراوت بدهند. شامپوها حاوی آب پاک کننده Detergent (دارای موادی بنام سورفکتانت Surfactant که ماده اصلی شامپوها می باشند)
مواد کف کننده- نرم کننده- حالت دهنده- عطر مواد نگهدارنده و افزودنی های اختصاصی می باشند.
ترکیبات شامپوها نبایستی به سلامت مو و چشم آسیب برساند. وقتی که شامپوی مصرفی مناسب بود احتیاج به تعویض ندارد مگر اینکه تغییراتی در مو ایجاد کند. تعداد دفعات شستشوی موی سر بستگی به نوع موها از روزانه تا هفتگی تغییر می کند.

انواع شامپوها:

 ۱- شامپو موهای طبیعی: پاک کننده آنها لوریل سولفات و حاوی کمی حالت دهنده می باشد.
 ۲- شامپو موهای چرب: خاصیت تمیز کنندگی خوبی دارد.
۳- شامپو موهای خشک: حاوی تمیز کننده های ملایم و حالت دهنده خوب می باشند. چون این نوع موها مستعد آسیب پذیری می باشند لذا این نوع شامپوها باعث بهتر شدن موهای نازک میشوند. همچنین باعث کاهش الکتریسیته ساکن در موها می گردند.
 ۴- شامپو موهای آسیب پذیر: Damaged Hair برای کسانیکه موهای خود را فر کرده اند و یا بیرنگ کننده مو Bleaching و یا از رنگ مو استفاده کرده اند مناسب است.
۵- شامپوهای حالت دهنده: (۱×۲) شبیه شامپوهای خشک و آسیب پذیر می باشد که پس از مصرف احتیاج به حالت دهنده ندارد.
۶- شامپو بچه: تحریک کننده چشم نمی باشد و همچنین برای کسانیکه روزانه از شامپو استفاده مینمایند مناسب است حاوی تمیز کننده های ملایم می باشد و سورفکتانت آن آمفوتریک می باشد.
۷- شامپوهای طبی: شامپوهای ضد شوره که برای درمان درماتیت سبورئیک مصرف میشوند حاوی تار- اسید سالی سیلیک- گوگرد- سلنیوم سولفاید- کتوکنازول و یاZinc Pyrithione می باشند که علاوه بر اثر شویندگی اثرات آنتی باکتریال و ضد قارچ نیز دارند.
افزایش نعناع به شامپو باعث بهتر شدن احساس سوزش و خارش کف سر میشود. حالت دهنده های مو Conditioner باعث افزایش درخشندگی موها میشوند و همچنین چون موهای خشک در اثر مالش الکتریسیته ساکن در آنها ایجاد میشود لذا حالت دهنده ها باعث کاهش تغییرات الکتریسیته ساکن و کاهش جرقه زن موها در هنگام شانه زدن می شوند. کاندیشنر با پوشانیدن شیارهای ساقه مو باعث بهتر شدن سختی ساقه مو می شود. موها در اثر تماس با آفتاب آسیب پذیر میشوند بخصوص موهای رنگ شده و بلوند و حالت دهنده ها تا حدودی از اثرات اشعه UV پیشگیری مینمایند. مواد شیمیایی که برای فر کردن یا صاف کردن موها و یا برای رنگ موهای دایمی مصرف میشوند باعث آسیب دیدگی ساقه مو میشوند که بایستی از حالت دهنده پس از شستشوی سر با شامپو استفاده و پس از یک دقیقه آبکشی شوند. حالت دهنده ها حاوی پروتئین های هیدرولیز شده می باشند. منبع:دکتر اکبر قندی،مجله درمان اصفهان مرداد ۱۳۹۱