خلق یك چهره بی عیب و نكات اولیه زیرسازی آرایش برای پنهان كردن لكه ها و جوش‌ها در اغلب افراد عیوبی در پوست وجود دارد كه در زیر آرایش قرار می‌گیرد واین كرم پودرها هستند كه نقش اصلی را در یك آرایش درخشان و خوشایند فراهم می‌آورند. ‌‌حتما تاكنون تصاویر مدل‌ها و ستاره‌های سینما را در مجلات دیده‌اید و با حسرت به خودتان گفته‌اید كه این مدل‌ها برای داشتن چنین چهره عالی و پوستی صاف چه می‌كنند؟ در حقیقت این چهره‌های بی‌عیبی كه شما می‌بینید، نتیجه كار همان كرم پودرها یا پنكیك‌ها هستند. اگر شما در صورت‌تان جوش یا لك دارید، چیز عجیبی نیست . در پوست همه لك و جای جوش و … وجود دارد.
 چند نفر را در اطراف خودتان دیده‌اید كه پوستشان آینه باشد؟
 با تغذیه صحیح و مراقبت مناسب می‌توان در دراز مدت به پوستی شاداب دست یافت ولی در اغلب افراد عیوبی در پوست وجود دارد كه در زیر آرایش قرار می‌گیرد واین كرم پودرها هستند كه نقش اصلی را در یك آرایش درخشان و خوشایند فراهم می‌آورند. آرایشی كه زیبایی‌های خاص صورت را حفظ كرده و پوست را صاف و شفاف كند و در عین حال جلوه‌ای طبیعی داشته باشد، به شما كمك خواهد كرد كه صورتی بی‌عیب داشته باشید.
 ● رنگ پوست از سفید تا سیاه برای تقسیم‌بندی پوست معیارهای متعددی وجود دارد كه یكی از آنها، رنگ پوست است.
به طور كلی در دنیا شش نوع پوست (از نظر رنگ) وجود دارد؛ نوع یك كه پوست‌های خیلی روشن و سفید، مثل پوست اروپایی‌هاست تا نوع شش‌كه پوست‌های خیلی تیره مثل نژاد آفریقایی هاست. هر كدام از این انواع، خصوصیات و مشخصه های خاص خود را دارند. مثلاً در پوست های نوع یك، رنگدانه‌های پوست بسیار كم تراكم و نسبت به آفتاب حساس هستند، در نتیجه اغلب این پوست ها دارای كك و مك هستند. هر چه قدر به سمت نوع ۶ برویم، رنگ دانه‌ها متراكم تر می‌شوند و مقاومت آنها در مقابل آفتاب بالاتر می رود. پوست مردم كشور ما به طور متوسط در بین نوع سوم و چهارم است، یعنی نه خیلی روشن و نه خیلی تیره. این طیف در مقابل آفتاب از مقاومت بالایی برخوردار نیست و در فصول مختلف سال‌به ویژه تابستان، نیاز به مراقبت دارد.
● كرم پودر روشن یا تیره هدف استفاده از كرم پودر یا همان زیرسازی آرایش، این است كه پوست حالت یكنواخت و آماده برای آرایش پیدا كند. هدف، رنگ بخشیدن به پوست نیست پس نباید سعی كنید با كرم پودر پوست‌تان را روشنتر یا تیره تر جلوه دهید، به همین جهت بهتر است هنگام انتخاب كرم پودر تا آنجا كه ممكن است نزدیكترین رنگ به رنگ پوست‌تان را انتخاب كنید. برای اینكار رنگ كرم پودر را روی استخوان فك خود امتحان كنید، رنگ درست باید در مقایسه با رنگ گردن طبیعی جلوه كند. اگر كرم پودر درست انتخاب شود، خط آرایش بین گردن و صورت به وجود نمی آید.
برای تست رنگ كرم پودر بهتر است سه رنگ نزدیك به رنگ پوست‌تان را بر روی خط فك پایین خود بمالید، بعد در نور طبیعی ببینید كه خط آرایش با كدام رنگ كمتر جلب توجه می‌كند. اگر رنگ درست را انتخاب كرده باشید، خطی دیده نمی‌شود. اكثر خانم‌ها چند درجه زردی در پوستشان دارند، پس كرم پودرهایی كه پس زمینه طلایی دارند از كرم پودرهایی كه پس زمینه صورتی دارند، پوست آنها را طبیعی تر نشان می‌دهند. اگرفكر می‌كنید با استفاده از این نوع كرم پودرها رنگ پریده می‌شوید ‌و می‌خواهید مقداری سرخی به پوست‌تان بدهید، به جای كرم پودر این كار را با رژ گونه انجام دهید.
اگر در مورد رنگ پوست‌تان دو دل بودید، از یك رنگ خنثی استفاده كنید كه نه زیاد زرد باشد و نه زیاد صورتی. اگر هنگام كشیدن آن بر روی پوست نامرئی شد، رنگ درست را انتخاب كرده‌اید. اشتباهی كه اغلب خانم‌ها می‌كنند این است كه كرم پودر را یا روی گونه و یا روی پشت دستشان تست می‌كنند، كه اغلب پوست آنها تیره تر از صورت است در نهایت این افراد نمی‌توانند رنگ مناسب را انتخاب كنند واستفاده از رنگ اشتباه باعث می‌شود كه آرایش رنگ واقعی خود را نشان نداده و كمی چرك به نظر برسد.
● انتخاب كرم پودر ابتدا، باید نوع پوست را در نظر گرفت. برای پوست‌های چرب بهتر است از یك كرم پودر بدون چربی یا با منشا آبی استفاده كرد. پوست‌های خشك با كرم پودرهای مایع و كرم پودرهایی كه حالت چرب‌تری دارند، سازگاری بهتری دارند. اگر پوست به محض استفاده از كرم پودر آن را به خود جذب می كند، بهتر است كه از كرم پودر چربتری استفاده شود. دو نوع كرم پودر وجود دارد: به صورت مایع و كرم. كرم پودر مایع یك جلای مات و پوشش كنترل شده بر روی پوست ایجاد می كند و كاری می‌كند كه پوست شما زیباتر به نظر برسد و لكه ها و كبودی دور چشم را به خوبی می پوشاند. اگر در مجموع پوستی صاف (با لكه ها و آسیب دیدگی بسیار اندك) دارید و فقط می‌خواهید ظاهر صاف‌تری داشته باشد، از یك كرم پودر مایع یا كرم استفاده كنید كه جلای مات داشته باشد. برای بهتر شدن اثر كرم پودر، همیشه از پنكیك متناسب با همان كرم پودر استفاده كنید چون حالت ضد آب به آن می‌دهد. پودر را باید به صورت دایره شكل روی پوست كشید تا به طور كامل آن را را پوشش دهد.با انتخاب یک محصول مناسب از شر لکها و جوش ها راحت شوید.