ریباندینگ مو چیست؟


همانطور که می دانید موهای شما از اسیدهای آمینه تشکیل شده اند. این پروتئین توسط پیوندهایی که ساختار مو را تعیین می کنند( اینکه مو صاف، فر یا مجعد باشد) به هم متصل شده اند. ریباندینگ مو که به آن نانو ریباندینگ هم می گویند در برگیرنده شل کردن شیمیایی موها با شکستن این پیوندها و سپس ساخت مجدد آن برای تغییر در بافت موست. این فرایند با اعمال یک ماده شل کننده آغاز می شود و همین امر به تجزیه و شکستن پیوندهای پروتئینی در موها کمک می کند. سپس موها صاف می شود و در نهایت یک خنثی کننده بر روی آن اعمال می گردد. این خنثی کننده باعث می شود پیوندهای موجود با ساختار تغییر یافته دوباره ساخته شوند.ریباندینگ مو چگونه انجام می شود؟

ریباندینگ مو یک فرایند حرفه ای است که در برگیرنده استفاده از مواد شیمیایی و گرما برای تغییر ساختار مو می باشد. بسته به طول موهای شما، این روش درمانی ممکن است سه الی هشت ساعت به طول انجامد. مراحل زیر فرایند ریباندینگ را تشکیل می دهند:


عناصر و مواد مورد نیاز:

  • بسته ریباندینگ مو
  • مو صاف کن با دمای قابل تنظیم
  • سشوار
  • شامپویی با قدرت ملایم


آموزش ریباندینگ:


در ابتدا موها با یک شامپوی ملایم، به خوبی شسته می شود. در این شرایط نیازی به اعمال نرم کننده نیست.می توان موها را به طور طبیعی و با هوای ازاد خشک کرد یا اینکه از سشوار برای اینکار استفاده نمود.

آرایشگر یا فرد متخصص موها را بسته به بافت و حجمی که دارند به بخش های مختلف تقسیم می کند.سپس ماده شل کننده ای که داخل کیت ریباندینگ قرار دارد بر روی موها اعمال می شود و در عین حال موها به کمک گیره های پلاستیکیِ نازک صاف نگه داشته می شود. آرایشگر باید ماده شل کننده را بر روی هر رشته از مو اعمال نماید.

سپس ماده شل کننده بسته به بافت مو، 30 الی 45 دقیقه بر روی موهای فرد باقی می ماند. بسته به شرایط مو، حجم و بافت آن، 10 الی 40 دقیقه به آن بخار داده می شود. بعد از انجام مراحل بالا، آرایشگر موها را می شوید و خشک می کند.لوسیون کراتینه بر روی مو اعمال می گردد و سپس موها به کمک مو صاف کن در دمای 180 درجه سانتیگراد صاف و مسطح می شود. بعد از طی شدن مراحل بالا، ماده خنثی کننده بر روی موها اعمال می گردد و به مدت 30 دقیقه بر روی آن باقی می ماند و سپس با آب سرد شسته می شود.در نهایت موها سشوار کشیده می شود، سرم موجود بر روی آن اعمال می گردد و موها برای یکبار دیگر صاف می شودچگونه باید از موی ریباند شده محافظت کنیم؟

فرآیند ریباندینگ در برگیرنده استفاده از گرما و مواد شیمیایی قوی است. بلافاصله بعد از فرایند، موهای شما به شدت به اسیب حساس می شود و باید از آن مراقبت گردد. اگر موهای خود را اخیرا ریباند کرده اید یا اینکه قصد دارید اینکار را انجام دهید به نکات زیر توجه داشته باشید:


برای 72 ساعت موهای خود را شستشو ندهید:

این موضوع مهم ترین مسئله ای است که بعد از ریباندینگ موها باید مدنظر داشته باشید. شما نمی توانید موهای خود را برای 72 ساعت مرطوب کنید. تقریبا 3 روز طول می کشد تا مو با ساختار و بافت خود اشنا شود و به آن عادت کند.


موهای خود را نبندید:
موهای خود را پشت گوش نیندازید و از سنجاق یا گیره برای بستن آن استفاده کنید. مواردی که برای بستن موها استفاده می شود می تواند به ساختار جدید مو آسیب برساند.


با موی صاف به رختخواب بروید:
انجام اینکار ممکن است برای برخی از افراد بسیار دشوار باشد اما باید مطمئن شوید که سه روز قبل از شستن موها، با موی صاف به رختخواب می روید. از هر چیزی که باعث تغییر شکل موها می شود خودداری کنید.


می توانید بعد از سه روز از نرم کننده و شامپو استفاده کنید:
بعد از اینکه سه روز تمام شد می توانید موهای خود را بشویید و مطمئن شوید که از شامپوی ملایم با فرمول مخصوص برای موهای درمان شده استفاده می کنید. بعد از شستن موها، کمی نرم کننده روی آن بریزید و چند دقیقه صبر کنید تا موها کاملا مرطوب شود.
از استایل موها با گرما خودداری کنید:

موهای شما در حال حاضر استایل شده است. اگر نمی خواهید موهای خود را نابود کنید از سشوار و سایر موارد استفاده نکنید. از گرما دوری کنید تا اسیبی به موهایتان وارد نشود.


برنامه رنگ کردن موها را مدنظر داشته باشید:
بعد از شش ماه می توانید موهای خود را رنگ کنید. قبل از این بازه زمانی قادر به رنگ کردن موها نخواهید بود.


کوتاه کردن موها را نادیده نگیرید:
ریباندینگ مو ممکن است اسیبی به موهای شما وارد کند و این اسیب می تواند به معنای موخوره باشد. باید هر 6 الی 8 هفته یکبار به آرایشگر سر بزنید و موهایتان را کوتاه کنید. اینکار مانع از اسیب رسیدن به موها می شود.


عوارض ریباندینگ موها:

ریباندینگ موها می تواند معایبی در پی داشته باشد. این مضرات عبارتند از :

موها ضعیف و حساس می شوند:

همانطور که در بخش های قبلی مقاله نیز ذکر کردیم چند ماه بعد از ریباندینگ موها قادر نخواهید بود موهای خود را به خوبی ببندید. حتی نمی توانید آن ها را پشت گوش خود بیندازید. استفاده از مواد شیمیایی قوی نیز باعث ضعیف شدن و حساس شدن موها خواهد شد.